Fanø Blomster flytter i 2025 til nye lokaler ved SuperBrugsen

Efter mange års kamp for at få driften af Fanø Blomster til at være rentabel, så flyttes blomsterbutikken nu til nyopførte lokaler i SuperBrugsen på Hovedgaden

Hent den originale artikel fra avisen her

BRUGSEN – Fanø Brugsforenings bestyrelse og ledelse har besluttet, at flytte Fanø Blomsters butik til en ny placering i indgangspartiet ved SuperBrugsen i Nordby. For at modernisere butikken og give blomsterbutikken bedst mulige vilkår, udvides indgangspartiet.

Udvidelsen består af et ekstra fag ved indgangen samt inddragelsen af de eksisterende overdækkede områder samt en håndfuld parkeringspladser.  Udvidelsen er tænkt som en moderne løsning, der forbedrer logistikken og skaber et æstetisk udtryk. De ekstra kvadratmeter giver blomsterbutikken plads til at præsentere sit udvalg af blomster, planter og gaveartikler, samtidig med at de understøtter butikkens ambition om at blive en naturlig del af kundernes oplevelse af SuperBrugsen.

Det er ingen hemmelighed, at det har været svært at drive en blomsterbutik i egne lokaler på Fanø, som det også har været berettet om på de årlige generalforsamlinger.

Presset avance

Dagligvarebranchen i Danmark er inde i nogle udfordrende år med presset avance, og løn- og omkostningsstigninger. Det pres, der opleves, betyder, at bestyrelsen ikke ønsker at Fanø Brugsforening overordnet skal finansiere underskud i blomsterbutikken.

Uddeler Bent Madsen og formand Torben Tobiasen fortæller:

”Blomsterbutikken er en vigtig del af Fanø, men det har været udfordrende økonomisk, og vi har haft svært ved at skabe overskud. Vi er derfor glade for denne løsning, som gør det muligt at bevare Fanø Blomster som en fortsat del af Fanø Brugsforening.”

Flytningen af Fanø Blomster til SuperBrugsen vil betyde færre omkostninger, adgang til en større kundetrafik og mulighed for at udnytte personalet bedre.

Kunderne vil fortsat kunne finde mange af de samme populære produkter som buketter, planter og gaveartikler, men med en mere effektiv og bæredygtig forretningsmodel i ryggen.

Såfremt byggetilladelsen modtages som planlagt starter ombygningen I januar 2025.

Nyt indgangsparti

I forbindelse med ombygningen vil der også blive indført flere scan-selv-kasser.

”Så vi kommer til at give kunderne væsentligt flere muligheder for selv at klare indkøbene,” forklarer uddeler Bent Madsen og formand Torben Tobiasen.

De understreger dog, at butikken fortsat vil have betjente kasser bemandet af medarbejdere til de kunder, der foretrækker den mere traditionelle metode.

Bagerafdelingen vil også blive renoveret, så det er hele indgangspartiet som opgraderes. ”Vi beklager naturligvis de gener ombygningen vil få for vores kunder, mens det står på, men det bliver det hele værd med en skøn butik,” udtaler Bent Madsen.

Åbnes inden højsæson

Det ny indgangsparti forventes at stå klart i løbet af juni 2025, og både Fanø Blomsterbutik og SuperBrugsen glæder sig til at byde kunderne velkommen i de opgraderede rammer. Indtil da fortsætter Fanø blomster driften fra de nuværende lokaler.

Den 21. december klokken 10-14 er bestyrelsen klar med en æbleskive og et glas gløgg i SuperBrugsen samt en præsentation af ombygningen og snak herom.

Her ses den kommende facade set skråt fra venstre. Inden sommerferien skal Fanø Blomster være på plads i de nye lokaler. Illustration:

SuperBrugsen Fanø.

Udvidelsen, der skal rumme Fanø Blomster, kommer ikke til at ændre bygningens karakter. Illustration: SuperBrugsen Fanø.

Tekst og foto: Finn Arne Hansen

Top