Early warning fra gul vipstjert – efterårstrækket er på vej
Hent den originale artikel fra avisen som PDF her, side 14
Hent den originale artikel fra avisen som PDF her, side 15
VADEHAVETS FUGLE – Et klart blødt flugtkald ”tslie” fra fire små langhalede fugle, der forsvandt mod syd lige over matriklen torsdag den 30. juli, afslørede det uundgåelige og med glæde forventede: Efterårstrækket er nu begyndt over Fanø.
Den gule vipstjert er en af de første fugle, der starter trækket her, hvor vi går ind i den sidste sommermåned, og dermed er fuglenes ”efterår” startet. En masse arter vil følge efter, og trækket afsluttes sidst i november med arter som korsnæb og knortegæs. Men den gule vipstjert er en form for ”early warning”, fordi deres træk er meget diffust.
Trækker først i korte etaper for at tanke op

Gul vipstjert på Fanø. Den er ved at være klar til at rejse sydfpå, og det sker i korte etaper, fordi den er nødt til at spise undervejs.
De småtrækker i begyndelsen af trækket ofte korte afstande, og de observerede fire fugle kan meget vel være en familieflok fra en af Danmarks store ynglepladser, Tipperne. De pit-stoppede ikke på Fanø, men så ud til fra en lukket Sønderho-have at fortsætte mod syd. Den lille flok kan meget vel tage et par dages rast på Mandø eller ved Ballum Enge, hvor fødemulighederne er optimale. Den gule vipstjert hedder på tysk Schafstelze, og det mere end antyder, at den holder til på græsmarker med får, men også kreaturafgræssede marker er udvalgte. Den gule vipstjert er nemlig som de andre vipstjerter insektæder, og dem tiltrækker husdyr i naturen.
Med sine blot 17 centimeter og cirka 20 gram skal den ud på en lang rejse mod Afrika, og det kræver en del ressourcer, som den løbende optager. Andre fugle som vadefugle pit-stopper ikke – eller mindre. Sådan har hver gruppe og hver art sin unikke trækadfærd, og det er temmelig spændende.
Kom med på fugletur
På Fanø Fuglestation følger vi videnskabeligt efterårstrækket gennem systematiske og standardiserede træktællinger og ringmærkning af fuglene. Du kan følge os på vores åbne facebookside : facebook.com/groups/224889424358221, og alle er velkommen til en gratis prøvetur på vores månedlige ture, hvor vi udfolder Fanøs fugleliv, og fortæller om fuglenes biologi og økologi. Arbejdet støttes af lokale fonde og firmaer.
Tekst og foto: Søren Brinch